Ozzy Osbourne i Black Sabbath

Wspólnie z Ozzy'm w skład zespołu wchodzili: gitarzysta Anthony „Tony” Iommi, basista Terence „Geezer” Butler i perkusista William „Bill” Ward.
Teksty ich piosenek były dość mroczne i ponure jak na tamte czasy, a muzyka wyjątkowo ciężka. Było to spowodowane wypadkiem Tony'ego Iommi, który w połowie lat 60 w fabryce blachy, stracił u prawej dłoni opuszki palców. Zmniejszył on napięcie strun, by gra na gitarze sprawiała mu mniej bólu, przez co ich muzyka w połączeniu z histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne'a nabrała niespotykanej do tej pory, mrocznej i niskiej barwy.
Pierwszy album, wydany w 1970 roku o tytule „Black Sabbath” cieszył się w Anglii dużą popularnością, natomiast wydany jeszcze tego samego roku singiel „Paranoid” odniósł sukces także w USA, zyskując multiplatynowy status.
Ozzy Osbourne nagrał wspólnie z Black Sabbath 9 albumów, po czym w roku 1979 z powodu konfliktów z Iommi został usunięty z zespołu. Rok później rozpoczął karierę solową. Debiutancki album wydany 20 września, którego nazwę zaproponował mu ojciec, został zatytułowany „Blizzard of Ozz".

Black Sabbath i Ozzy Osbourne
na podstawie: www.ozzyhead.com